नयाँ शक्तिले आफ्ना चिन्तनगत एवं वैचारिक धारणा सार्वजनिक गर्न नपाउँदै यसलाई सिद्धान्तहीनताको आरोप लाग्न थालेको छ । तर, कथित सिद्धान्तवान्हरूले आफ्नो सिद्धान्तको हबिगततर्फ भने हेरेका छैनन् । बितेका केही वर्षयता मानव ज्ञानले असाधारण फड्को मारिसकेको छ । चिन्तन प्रणालीमा प्रचलित बुझाइहरू उल्टिएका छन् । पश्चिमा भौतिकशास्त्र र पूर्वीय योगशास्त्रको कडी जोडिएको छ । भौतिकशास्त्र स्वयं नै मूर्तबाट अमूर्त चिन्तनमा प्रवेश गरेको छ । यो छुद्र पूर्वाग्रह, जडता र संकीर्णता प्रदर्शन गरी आरोप-प्रत्यारोपमा उत्रने बेला होइन । बरु नयाँ ढंगले विषयको अन्वेषण र दार्शनिकीकरण गर्ने बेला हो । तर, यस्ता काम-कुरा कतै भइरहेका छैनन् ।

सिद्धान्त भनेको मानवीय ज्ञानको विकाससँगै ‘अपडेट’ गर्दै जानुपर्ने विषय हो । तर वर्षौंदेखि हाम्रो चिन्तन प्रणाली ‘अपडेट’ भएको छैन । त्यसैले कसैले कसैलाई सिद्धान्तहीनताको आरोप लगाउनुको कुनै तुक छैन । यतिबेला हामी सबै नै सिद्धान्तहीन भएका छौं । नयाँ शक्तिले मानवीय ज्ञान अनुभव संश्लेषणको अभिभारा पूरा गर्दै वैकल्पिक चिन्तन प्रणाली स्थापित गर्न सक्यो भने मात्र यो वास्तविक नयाँ शक्ति हुन्छ । त्यसैले सिद्धान्तवान् मित्रहरू अहिले सुरुवातमै आत्तिन जरुरी छैन । बरु मित्रहरूलाई विनम्र आग्रह के हो भने हामी सबैले हाम्रा चिन्तन प्रणालीलाई अपडेट गर्ने प्रयास गरौं । जसले यो काम गर्दछ, त्यो मात्र आगामी दिनमा समाजको नेतृत्व गर्न सफल हुन्छ । अर्थात् नयाँ शक्ति बन्ने वा बनाउने कुरा, अनि यसको सफलता वा असफलताको कुरा रहर वा पूर्वाग्रहभन्दा धेरै पर छ ।